Csak úgy a magam egyszerű horgászmódján szeretnék írni pár számomra kedves hal horgászatáról, melyekhez kevésnek találom a neten fellelhető információt....
Szivesen válaszolok a megjegyzésekben elhangzó kérdésekre is....illetve azt mondom beszéljük meg mint ahogy horgászokhoz illik :) Amennyiben további kérdésed van a busahorgászattal kapcsolatban bátran kérdezz a hzoltn@gmail.com emailcímen vagy egyszerűen a kicsit lejjebb bal oldalt található kapcsolat felvételi űrlapon.

AZ OLDALT FOLYAMATOSAN FRISSÍTEM, BŐVÍTEM, LÁTOGASS VISSZA KÉSŐBB IS :)
!!!MEGNYÍLT A WEBÁRUHÁZAM!!! www.busahorgaszat.hu

Kereső

Bal oldalt függőlegesen: BUSA HORGÁSZAT címszó alatt találod, meg a busázás, mikéntjéről, saját, és egyre több lelkes busahorgász tapasztalatából született írásokat. Legtöbb bejegyzés számokkal van ellátva, hogy sorrendbeli fejezetekbe foglalva olvashassa el a busázni vágyó látogató a megfigyeléseket, törvényszerűségeket, stb. Jó olvasást kívánok! és sok sok szabályos horgászmódszerrel zsákmányolt busát!

A képre kattintva eljuthatsz a webshopomra!

Cikkek: Busakérdés (riport dr. Harka Ákossal)

Busakérdés 

Manapság sokakat foglalkoztat a busa nagy tömegű Tisza-tavi jelenléte. A napokban társaságunkhoz érkezett olvasói levél nyomán szakértőnket, dr. Harka Ákost, a Magyar Haltani Társaság elnökét kérdeztük meg a témával kapcsolatban.

Elöljáróban egy történeti kérdés: hogyan kerültek Magyarország vizeibe a busafajok?
A távol-keleti eredetű, akkoriban növényevőnek nevezett halfajok első szállítmánya 1963-ban érkezett Magyarországra. A haltermelők azt a részét kívánták velük hasznosítani vizeink táplálékkészletének, amelyet őshonos halaink kevéssé vesznek igénybe.
Táplálékforrás szempontjából milyen különbségek vannak ezen „növényevő” halak között?
Az amur vízinövényeket, a fehér busa lebegő algákat (fitoplankton), kisebb méretű zooplankton-szervezeteket és szerves üledéket fogyaszt. A főként csigaevő fekete amur, valamint a zooplankton nagyját fogyasztó pettyes busa mára ritkaság lett, s nem jelent gondot az amur se, amióta tilos kihelyezni természetes vizekbe. A fehér busának (és pettyes busával alkotott hibridjének) azonban már évtizedek óta igen jelentős állományai élnek folyóinkban és nagyobb tavainkban. A tiszai cianidszennyezés alkalmával elpusztult busák óriási tömege és a szem elé kerülő hatalmas példányok még a szakembereket is meglepték.
Mit tud elmondani nekünk a legnagyobb számban jelen lévő fehér busa szaporodási szokásairól?
A fehér busa kitűnően alkalmazkodott környezeti viszonyainkhoz, és ellentétben az eredeti várakozásokkal, rendszeresen szaporodik nálunk. A kutatók egy része úgy véli, hogy ez csak erősen áramló folyóvizekben megy végbe, miként eredeti hazájában, de okunk van feltételezni, hogy a faj alkalmazkodása tovább folytatódott. Néhány éve ugyanis a Tisza-tó tározóterének egy olyan részén fogtuk egészen friss, 20 milliméternél kisebb ivadékát, ahová áramlás nem sodorhatta, mivel azt egy csatornán keresztül, visszaduzzasztással tölti fel a folyó. Ezek a példányok tehát nagy valószínűséggel nem folyóvízben, hanem állóvízben jöttek világra. A szaporodásmód ilyen változása a Balaton folyamatosan megújuló, fiatal korosztályokat is jelentős arányban tartalmazó busaállományára is magyarázatot adhat.
Jelent valamilyen veszélyt őshonos halaink számára a fehér busák jelenléte a természetes vizekben?
Mivel a busák jelentős mennyiségű zooplanktont is fogyasztanak, elvileg táplálékkonkurensei halivadékainknak. Jelentős negatív hatást mégsem gyakorolnak rájuk, mert más térben mozognak. Amíg az ivadékok a sekély parti övben keresik az élelmet, a nagyfogyasztónak számító busák tátott szájjal úszva, a nyílt vízből szűrik ki táplálékukat, tehát az ivadékhalak táplálékbázisát nem veszélyeztetik.
Nem okoz problémát, mégis sok horgász busaellenes állásponton van. Hogyan lehetne hasznosítani például a Tisza-tóban élő fehér busákat?
A busáknak őshonos pontyféléinktől meglehetősen elütő külsőt kölcsönöz alul elhelyezkedő szemük. Talán ez is oka, hogy sokan idegenkednek tőlük, sőt újabban kifejezett ellenszenv is tapasztalható irányukban. Egyesek szerint meg kell tőlük szabadulni, ki kell őket irtani, mert károsan hatnak vizeinkre, halainkra. Azon túl, hogy megalapozatlanok ezek az állítások, végrehajtásuk is lehetetlen. Láthattuk: a cianidszennyezés irtózatos pusztítása szinte meg se látszott a Tisza busaállományán. Nem irtani kell a busát, hanem hasznosítani: kifogni és megenni. Mert nem csak egészséges a húsa, egy jó szakács keze alatt halételként is kiváló. Persze, több fantázia kell hozzá, mint a halászléhez és a rántott halhoz.
Létezik megoldás a busa szelektív halászatára?
Jelenleg nincs megfelelő, igazán hatékony módszerünk a halászatára, de biztosan lehet rá megoldást találni. A minden realitást nélkülöző kiirtás helyett ezen kellene töprengeni! De a világhálón addig is érdemes tájékozódni a faj szabályos horgászati módszereiről, és alkalmazni, esetleg továbbfejleszteni azokat.
Köszönöm a beszélgetést!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése