Csak úgy a magam egyszerű horgászmódján szeretnék írni pár számomra kedves hal horgászatáról, melyekhez kevésnek találom a neten fellelhető információt....
Szivesen válaszolok a megjegyzésekben elhangzó kérdésekre is....illetve azt mondom beszéljük meg mint ahogy horgászokhoz illik :) Amennyiben további kérdésed van a busahorgászattal kapcsolatban bátran kérdezz a hzoltn@gmail.com emailcímen vagy egyszerűen a kicsit lejjebb bal oldalt található kapcsolat felvételi űrlapon.

AZ OLDALT FOLYAMATOSAN FRISSÍTEM, BŐVÍTEM, LÁTOGASS VISSZA KÉSŐBB IS :)
!!!MEGNYÍLT A WEBÁRUHÁZAM!!! www.busahorgaszat.hu

Kereső

Bal oldalt függőlegesen: BUSA HORGÁSZAT címszó alatt találod, meg a busázás, mikéntjéről, saját, és egyre több lelkes busahorgász tapasztalatából született írásokat. Legtöbb bejegyzés számokkal van ellátva, hogy sorrendbeli fejezetekbe foglalva olvashassa el a busázni vágyó látogató a megfigyeléseket, törvényszerűségeket, stb. Jó olvasást kívánok! és sok sok szabályos horgászmódszerrel zsákmányolt busát!

A képre kattintva eljuthatsz a webshopomra!

A busa kártékony?

   Bevallom, akárha részegen ülnék itt, s töprengek, annyira kavarog bennem a sok írás, cikk, ismertető, stb. melyeket olvasgattam. Nem vagyok vízbiológus, csupán egyszerű józan gondolkodású horgász. 
   Mert ugye, hogyan is van az, hogy busára kezdtem horgászni? Mért nem a pontyot várom a szép nádasokban? Vagy legalább a jól megtermett - még ha gyakorta mocsárízű - kárászokat? Vagy a gyönyörű compókat? És bizony ezer kérdést tehetnék fel....
    Vajon mekkora kárt okoz a busa? Ugyebár ezt olvastam:
 "...Fő probléma ezzel a hallal, hogy visszafogása Magyarországon igazán nem megoldott, így állományait nem tudják hasznosítani a kellő mértékben. Táplálékkonkurense sok őshonos halunk ivadékainak...."
   És igaz is! Ha a vízbiológusok ezt mondják, akkor minden bizonnyal így van. Az íz-biológusok meg azt, hogy kifejezetten silány hal az étkezés szempontjából. 
    Az is tény, szintén olvastam valaki tollából: hogy tenyérnyi pontyot nem fogtam vagy húsz éve...Ezt is a busa számlájára rótta. Na, sporikám én sem!!!!! És sajnos még busa sincs a vízben! De még a csukák is kidöglöttek, pedig gyerekkoromban, bizony gilisztával is gyakorta akasztottunk, és a mocsaras nádasokban hajnalban és esténként csík halakat fogtunk rakásra!
   Tény, hogy a busa, nem használ őshonos halainknak, azonban az a megfigyelésem, hogy mi emberek sokkal többet ártunk vizeinknek, mint maga a busa, sőt akár azt is kimerem jelenteni, hogy többet mint az összes tájidegen hal!
    Egy szintén vízbiológus azt is kielemezte, hogy amennyit javít a busa a vizeinken a zöld algák stb elfogyasztásával, annyira ront is, hiszen szerves anyagot képez az ürüléke, és ezzel szintén az algásodást, és az eutrofizációt segíti... Upsz! Ez bizony szörnyű mennyiség! Az amur meg kiváltképp káros e szempontból! Hisz amit megeszik az ki is jön belőle! Hehe! Kedves szobai biológusom, mit gondol? Vajon hová kerülne a hínár, a nád, ha az amur nem enné meg? Vajon mennyi levelet, port hord a szél a vízbe évente? Vajon a sügér ami gazdaságilag hasztalan halfaj, (megjegyzem, imádok rájuk horgászni, lesz is róluk szó) hány darab ivadékhalat pusztít el? És a komoly ragadozóinkról nem is beszéltünk. És a keszegfélék, kárász szintén a őshonos halaink vetélytársai. Ejej, ez afféle gondolkodás, mint mikor a kémikus megállapítja hogy a sárgarézből tudunk aranyat kivonni, és igaz is, csak amikor konkrétan vizsgáljuk akkor rá kell jönnünk, hogy ez olyan jelentéktelen mennyiség, hogy nem érdemes vele foglalkozni.
     Cseppet sem tartom magam, nem hogy okosabbnak, de még okosnak sem, azonban látom amit látok. Azzal kéne inkább foglalkozni mennyi szennyvíz áramlik természetes vizeinkbe tisztítás nélkül! És mennyi szemetet dobálunk bele mi magunk! A saját szennyünk őrzői immár a vizeink. Érdekes mód azt felismerik, hogy nem a szerves anyagok jelentik a főbb gondot vizeinkben, hanem a sok sok vegyszer, amit az egyszerű víztisztítók szinte szűrés nélkül engednek tovább vizeinkbe, s helyenként már természetes állóvizeink nem alkalmasak nem hogy fürdésre, de mezőgazdasági területek öntözésére sem. A mocsárba ülepedett mérgek, pedig lassan de biztosan torzítják, megölik a természetes élővilágot. Növényeket, rovarokat, halakat, emlősöket, majd végül bennünket is...

      És akkor visszatérve, vajon mért is kezdtem el egy olyan horgászvízen busázni, ahol kapitális pontyokat, harcsákat, süllőket, amurokat foghatott a horgász? A válasz pofon egyszerű. Mert az maradt a vízben, s mit tehet a horgász? Hát azt próbálja megfogni ami van! 
      Az, hogy közben szerelmese lettem a busahorgászatnak az egy más dolog, és az a busa érdeme! 
     Talán a busa kiirtotta a többi halat? Sajnos busa ellenzékiek, nem ez történt. Egyszerűen csak lehalászták a tavat, s még csak nem is orvhalászok. Persze először az értékes halakat szedték, azóta már a busa is megcsappant. Pedig a cél a busa állomány csökkentése volt. Hát ilyenek vagyunk mi emberek. A busa meg csak egy ostoba jószág, megy és szürcsöli a vizet ott ahová raktuk. Olcsón adja a húsát, és még szidni is lehet! Nem a busa miatt fogynak a halak vizeinkben, hanem magunk: emberek miatt! Bizonyára hozzá tesz ő is, de ez inkább, mint a rézből az arany, jelentéktelen mennyiség. 
      Az hogy erősen gyarapodik vizeinkben, épp az okból adódhat csak, hogy nem rájuk halásznak, hanem a jó áron értékesíthető halainkra. Ha a busa kerülne annyiba mint a süllő, ponty, akkor észre sem vennénk őket, hiszen gyengén szaporodnak, s már hírük hamvuk nem lenne. Csakhogy a halászok a pénzért mennek a vízre. 
    Na de végtelenségig folytatható eszmefuttatások befejezem, mindenki gondolkodjon el rajta, mi árt és mi használ a víznek, s talán azt se feledje, hogy napi szennyesének mosóporos vize is jó részt valamelyik természetes vizünkbe ömlik...A komoly ipari vízszennyezőket meg már meg sem említem! Legyen inkább az a bárgyú hal a bűnös!
    Mi meg hoppon maradt horgászok, örüljünk, hogy van még hal amire horgászhatunk...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése